Inside Passage School of Fine Cabinetmaking

2012 Alumni & Faculty

2012 Class

back row from left: Oren, Jacques, Joshua, Raul & Peter

middle row from left: Eupho, Jay, Walker, Akihiko, Brendan, Marty, Candice & Mike

front row from left: Marjolein, Gary, Robert, Yvonne, Melissa, & Peter

at his bench: Morgan

  • Robert Van Norman Resident Craftsman & Teacher,
    Canada
  • Jacques Breau Guest Faculty,
    Canada
  • Gary Kent Relief Teacher,
    Canada
  • Melissa Moure Evans Resident Craftsman,
    Canada
  • Raul Favela Resident Craftsman,
    Mexico
  • Joshua Edwards Resident Craftsman,
    Canada
  • Jay Miron Resident Craftsman Program,
    Canada
  • Brendan Jonhson Resident Craftsman,
    Canada
  • Eupho Kubota Craftsman Program,
    Japan
  • Marty Kenney Craftsman Program,
    United States
  • Oren Feigenbaum Craftsman Program,
    Israel
  • Mike Weremczuk Craftsman Program,
    Canada
  • Peter Flaxman Craftsman Program,
    United States
  • Walker Dosdall Craftsman Program,
    Canada
  • Morgan Miller Craftsman Program,
    Canada
  • Peter Freeman Craftsman Program,
    Canada
  • Marjolein Hermans Craftsman Program,
    Belgium
  • Akihiko Oshima¬† Craftsman Program,
    Japan
  • Candice Smith Craftsman Program,
    Canada
  • Shane Brown Artisan Program,
    Australia
  • Donal Matthews Artisan Program,
    Ireland
  • Tom Buchanan Artisan Program,
    United States
  • Stephen Murphy Artisan Program,
    Canada
  • Yvonne Van Norman Artisan Program,
    Canada
  • Craig Johnson Journeyman Program,
    United States

2011 Alumni & Faculty

Inside Passage School of Fine Cabintmaking

back row from left: Jacques, Don, Gary, Steve & Kylle

middle row from left: Wesley, Jay, Robert, Brendan, Dave, Hong, Joshua, Christian & Hyung

front row from left: Suzanne, Melissa, Meredith, Howard, Andrea, Raul & Jesse

  • Robert Van Norman Resident Craftsman & Teacher,
    Canada
  • Jacques Breau Guest Faculty,
    Canada
  • Don Stenner Guest Faculty,
    Canada
  • Nicholas Nelson Guest Faculty,
    Canada
  • Ian Godfrey Guest Faculty,
    Canada
  • Gary Kent Relief Teacher,
    Canada
  • Hyun Soo Hong Resident Craftsman,
    Korea
  • Meredith Nicole Resident Craftsman,
    Canada
  • Steve Wolfe Resident Craftsman Program,
    United States
  • Kylle Sebree Craftsman Program,
    Canada
  • Jay Miron Craftsman Program,
    Canada
  • Brendan Johnson Craftsman Program,
    Canada
  • David Bartlett Craftsman Program,
    Canada
  • Joshua Edwards Craftsman Program,
    Canada
  • Christian Dal Hansen Craftsman Program,
    Denmark
  • Raul Favela Craftsman Program,
    Mexico
  • Suzanne Nagy Craftsman Program,
    Canada
  • Melissa Moure Evans Craftsman Program,
    Canada
  • Howard Lobb Craftsman Program,
    Canada
  • Andrea Dalton Craftsman Program,
    Canada
  • Hyung Seuk Oh Resident Artisan¬†Program,
    Korea
  • Wesley Wilson Artisan Program,
    Canada
  • Craig Lively Artisan Program,
    Canada
  • Sigrid Niewold Artisan Program,
    Neitherlands
  • Lorenz Jimenez Artisan Program,
    Canada

2010 Alumni & Faculty Top

Class of 2009-2010

back row from left: Michael, Bruce, Ian, Ian, Don & Steve

middle row from left: Rob, Yvonne, Evan, Jason, Michal, Barbara, Byron & Daisuke

front row from left: Hong, Craig, Robert, Steve, Morrie, Meredith, Gary & Neil

  • Robert Van Norman Resident Craftsman & Teacher,
    Canada
  • Jacques Breau Guest Faculty,
    Canada
  • Jason Klager Guest Faculty,
    Canada
  • Ian Godfrey Guest Faculty,
    Canada
  • Gary Kent Relief Teacher
    Canada
  • Daisuke Tanaka Resident (3rd Year),
    Japan
  • Barbara Shelton Resident Craftsman,
    Canada
  • Jason Dingess Resident Craftsman,
    Canada
  • Steve Neil Resident Craftsman Program,
    Canada
  • Michael Andrews Craftsman Program,
    Canada
  • Bruce Hobson Craftsman Program,
    Canada
  • Ian Crosby Craftsman Program,
    Canada
  • Don Stenner Craftsman Program,
    Canada
  • Steve Wolfe Craftsman Program,
    United States
  • Evan Bush Craftsman Program,
    United States
  • Neil Moledzki Craftsman Program,
    Canada
  • Michal Opalski Craftsman Program,
    Poland
  • Byron Vanderbeek Craftsman Program,
    Canada
  • Craig Brake Craftsman Program,
    Canada
  • Meredith Nicole Craftsman Program,
    Canada
  • Hyun Soo Hong Craftsman Program,
    Korea
  • Peter Flaxman Resident Artisan Program,
    United States
  • Morrie Sacks Artisan Program,
    Canada
  • Carsten NielsenArtisan Program,
    Denmark
  • Kevin O’Connell Artisan Program,
    Zimbabwe
  • Michael Weremczuk Artisan Program,
    Canada
  • Alain Chassie Artisan Program,
    Canada
  • Derreck Frechette Artisan Program,
    Canada
  • Hyung Seuk Oh Artisan Program,
    Korea
  • Andrea Dalton Artisan Program,
    Canada
  • Ray Callander Artisan Program,
    Canada
  • Ryan Sylvester Artisan Program,
    United States
  • Dean Jenkins Artisan Program,
    Canada
  • Candice Smith Artisan Program,
    Canada

2009 Alumni & Faculty Top

Class of 2008-2009

back row from left: Steve, Fergal, Michael, Jodie, Ian & Jacques

middle row from left: Doug, Craig, Derek, Nicholas, Yosuke & Neil

front row from left: Yvonne, Gary, Grig, Barbara, Brad, Jason & Robert

  • James Krenov Advisor,
    United States
  • Robert Van Norman Resident Craftsman & Teacher,
    Canada
  • Jacques Breau Guest Faculty,
    Canada
  • Jason Klager Guest Faculty,
    Canada
  • Ian Godfrey Guest Faculty,
    Canada
  • Todd Stockner Guest Faculty,
    Canada
  • Gary Kent Relief Teacher,
    Canada
  • Juan Carlos Fernandez Relief Teacher,
    Venezuela
  • Doug Ives Resident Craftsman (3rd year)
    Canada
  • Daisuke Tanaka Resident Craftsman,
    Japan
  • Michael Yassukovich Craftsman Program,
    Colombia
  • Jody Racicot Craftsman Program,
    Canada
  • Fergal Spain Craftsman Program,
    Ireland
  • Jason Dingess Craftsman Program,
    United States
  • Barbara Shelton Craftsman Program,
    Canada
  • Steve Neil Craftsman Program,
    Canada
  • Yosuke Yoshizaki Craftsman Program,
    Japan
  • Craig Johnson Craftsman Program,
    United States
  • Neil Moledzki Craftsman Program,
    Canada
  • Brad Goertz Craftsman Program,
    Canada
  • Nicholas Nelson Craftsman Program,
    United States
  • Grigore Mitrea Resident Artisan Program,
    Romania
  • Hannah Batchelor Resident Artisan Program,
    England
  • Derek Trudeau Resident Artisan Program,
    Canada
  • Ricardo Hernandez Artisan Program,
    Venezuela
  • John Leinemann Artisan Program,
    Canada
  • Hyun Soo Hong Artisan Program,
    Korea
  • Dean Slough Artisan Program,
    United States
  • Jorg Scott Artisan Program,
    Canada
  • Kim Larson Artisan Program,
    United States

2008 Alumni & Faculty Top

Class of 2007-2008

back row from left: Edwin, Erik, Paul, Robert & Michael

middle row from left: Yvonne, Gary, Doug, Douglas, Dan & Ian

front row from left: Adam, Daisuke, Juan Carlos, Matt & Walker

  • James Krenov Advisor,
    United States
  • Robert Van Norman Resident Craftsman & Teacher,
    Canada
  • Brian Newell Guest Faculty,
    Japan
  • Jacques Breau Guest Faculty,
    Canada
  • Jason Klager Guest Faculty,
    Canada
  • Ian Godfrey Guest Faculty,
    Canada
  • Todd Stockner Guest Faculty,
    Canada
  • Carl Zytowski Guest Faculty,
    United States
  • Gary Kent Relief Teacher,
    Canada
  • Doug Ives Resident Craftsman Program,
    Canada
  • Juan Carlos Fernandez Resident Craftsman,
    Venezuela
  • Edwin Tickle Craftsman Program,
    Canada
  • Erik Copeland Craftsman Program,
    Canada
  • Matt Hales Craftsman Program,
    England
  • Walker Savage Craftsman Program,
    United States
  • Douglas Hagerman Craftsman Program,
    Canada
  • Paul Nielsen Craftsman Program,
    United States
  • Daisuke Tanaka Craftsman Program,
    Japan
  • Adam Larson Craftsman Program,
    Canada
  • Daniel Cearley Craftsman Program,
    Unites States
  • Michael Miller Craftsman Program,
    Canada
  • Ryan Inman Artisan Program,
    South Africa
  • Dan McCallum Artisan Program,
    Canada
  • Brian MacAllisterArtisan Program,
    Canada
  • Hannah Batchelor Artisan Program,
    England
  • Sascha Nitze Artisan Program,
    Germany
  • Lisa Holleman Artisan Program,
    Canada
  • Grig Mitrea Artisan Program,
    Romania
  • Josh Schraer Artisan Program,
    United States
  • Kunga Delosange Artisan Program,
    Tibet
  • Jack WestArtisan Program,
    United States
  • Cory Artisan Program,
    Canada
  • Kathleen Murphy Artisan Program,
    Canada

2007 Alumni & Faculty Top

Class of 2006-2007

back row from left: Jacques, Lael, Steve & Robert

middle row from left: Ian, Scott, Gary, Cole, Todd & Yvonne

front row from left: Jon, Federico, Juliette & Juan Carlos

  • James Krenov Advisor,
    United States
  • Robert Van Norman Resident Craftsman & Teacher,
    Canada
  • Jim Budlong Guest Faculty,
    United States
  • Jacques Breau Guest Faculty,
    Canada
  • Jason Klager Guest Faculty,
    Canada
  • Ian Godfrey Guest Faculty,
    Canada
  • Todd Sorenson Guest Faculty,
    United States
  • Gary Kent Relief Teacher,
    Canada
  • Federico Mendez Castro Resident,
    Venezuela
  • Jacques Breau Craftsman Program,
    Canada
  • Cole Cambell Craftsman Program,
    Canada
  • Juan Carlos Fernandez Craftsman,
    Venezuela
  • Steven Edwardson Craftsman Program,
    Canada
  • Lael Gordon Craftsman Program,
    Unites States
  • Scott King Craftsman Program,
    Barbados
  • Juliette Shimkin Resident Artisan Program,
    United States
  • Jon Snyder Artisan Program,
    Canada
  • Stan Merriett Artisan Program,
    United States
  • Henry Penner Artisan Program,
    Canada
  • Dita Von Aesch Artisan Program,
    Canada
  • Taran Rallings Artisan Program,
    Canada
  • Luc JoshArtisan Program,
    Canada
  • Nerissa Rosati Artisan Program,
    Canada
  • Neil Moledzki Artisan Program,
    Canada
  • Ryan Detrick Artisan Program,
    Canada
  • Craig Johnson Artisan Program,
    United States

2006 Alumni & Faculty Top

Class of 2005-2006

back row from left: Stephen, Cody, Michael, Jason & Robert

middle row from left: Doug, Erik, Peter, Ian, Brent & Federico

front row from left: Kaitlin, Bruce, Nicole & Gary

  • James Krenov Advisor,
    United States
  • Robert Van Norman Resident Craftsman & Teacher,
    Canada
  • Michael Burns Guest Faculty,
    United States
  • Ejler Hjorth-Westh Guest Faculty,
    United States
  • Julie Godfrey Guest faculty,
    United States
  • Todd Sorenson Guest Faculty,
    United States
  • Steve Skonieczny Guest Faculty,
    United States
  • Gary Kent Relief Teacher,
    Canada
  • Brent Currey Craftsman Program,
    Unites States
  • Erik Deklavs Craftsman Program,
    Canada
  • Stephen Esdon Craftsman Program,
    Canada
  • Nicole Field-Dyte Craftsman Program,
    Canada
  • Ian Godfrey Craftsman Program,
    Canada
  • Doug Ives Craftsman Program,
    Canada
  • Jason Klager Craftsman Program,
    Canada
  • Caitlin MacIntosh Craftsman Program,
    United States
  • Federico Mendez Castro Craftsman,
    Venezuela
  • Michael Mulrooney Craftsman Program,
    Unites States
  • Bruce Rigby Craftsman Program,
    Canada
  • Cody Bradford Resident Craftsman,
    Canada
  • Pete Heilman Resident Craftsman,
    United States
  • Owen Konski Artisan Program,
    Canada
  • James Astorian Artisan Program,
    Germany